BUCCONEER
The 56th World Science Fiction Convention
Baltimore, Maryland USA
August 5-9, 1998
http://www.bucconeer.worldcon.org
Bucconeer, the 1998 World Science Fiction Convention, proudly presents this
year's nominees for the Hugo Awards, the annual awards for achievement in
science fiction. The winners will be announced on Friday, August 7th in
Baltimore, Maryland.
BEST NOVEL
Forever Peace by Joe Haldeman (Ace)
Frameshift by Robert J. Sawyer (Tor)
The Rise of Endymion by Dan Simmons (Bantam Spectra)
Jack Faust by Michael Swanwick (Avon)
City on Fire by Walter Jon Williams (HarperPrism)
BEST NOVELLA
"The Funeral March of the Marionettes" by Adam-Troy Castro
(F&SF July 1997)
"Ecopoeisis" by Geoffrey A. Landis (SF Age May 1997)
"Loose Ends" by Paul Levinson (Analog May 1997)
"Marrow" by Robert Reed (SF Age July 1997)
"...Where Angels Fear To Tread" by Allen Steele
(Asimov's October-November 1997)
BEST NOVELETTE
"Moon Six" by Stephen Baxter (SF Age March 1997)
"Broken Symmetry" by Michael A. Burstein (Analog February 1997)
"Three Hearings on the Existence of Snakes in the Human Bloodstream" by
James Alan Gardner (Asimov's February 1997)
"We Will Drink A Fish Together..." by Bill Johnson (Asimov's May 1997)
"The Undiscovered" by William Sanders (Asimov's March 1997)
BEST SHORT STORY
"Beluthahatchie" by Andy Duncan (Asimov's March 1997)
"Standing Room Only" by Karen Joy Fowler (Asimov's August 1997)
"Itsy Bitsy Spider" by James Patrick Kelly (Asimov's June 1997)
"The 43 Antarean Dynasties" by Mike Resnick (Asimov's December 1997)
"The Hand You're Dealt" by Robert J. Sawyer (Free Space, Tor)
"No Planets Strike" by Gene Wolfe (F&SF January 1997)
(There are six items due to a tie for fifth place)
BEST RELATED BOOK
Space Travel by Ben Bova with Anthony R. Lewis (Writer's Digest Books)
The Encyclopedia of Fantasy edited by John Clute & John Grant
(St. Martin's Press)
Infinite Worlds by Vincent DiFate (Penguin Studio)
Spectrum IV: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy
Fenner & Arnie Fenner with Jim Loehr (Underwood Books)
Reflections and Refractions: Thoughts on Science-Fiction, Science and
Other Matters by Robert Silverberg (Underwood Books)
BEST DRAMATIC PRESENTATION
Contact (Warner Bros./South Side Amusement Company) Directed by Robert
Zemeckis; Story by Carl Sagan and Ann Druyan; Screenplay by James V.
Hart and Michael Goldenberg; Produced by Steve Starkey and Robert
Zemeckis.
The Fifth Element (Columbia Pictures/Gaumont) Directed by Luc Besson;
Story by Luc Besson; Screenplay by Luc Besson & Robert Mark Kamen;
Produced by Patrice Ledoux.
Gattaca (Columbia Pictures Corporation/Jersey Films) Directed by Andrew M.
Niccol, Written by Andrew M. Niccol, Produced by Danny DeVito, Michael
Shamberg, & Stacey Sher.
Men in Black (MacDonald-Parkes/Columbia Pictures Corporation/Amblin
Entertainment) Directed by Barry Sonnenfeld; Screenplay by Ed
Solomon, Laurie MacDonald and Walter F. Parkes; Executive Producer:
Steven Spielberg.
Starship Troopers (TriStar Pictures/Big Bug Pictures/Touchstone Pictures)
Directed by Paul Verhoeven, Screenplay by Ed Neumeier; Produced by Jon
Davison and Alan Marshall.
BEST PROFESSIONAL EDITOR
Gardner Dozois (Asimov's)
Scott Edelman (SF Age)
David Hartwell (Tor; Year's Best SF)
Stanley Schmidt (Analog)
Gordon Van Gelder (F&SF)
BEST PROFESSIONAL ARTIST
Jim Burns
Thomas Canty
David Cherry
Bob Eggleton
Don Maitz
Michael Whelan (There are six items due to a tie for fifth place)
BEST SEMIPROZINE
Interzone edited by David Pringle
Locus edited by Charles N. Brown
The New York Review of Science Fiction edited by Kathryn Cramer, Ariel
Hamion, David G. Hartwell & Kevin Maroney
Science Fiction Chronicle edited by Andrew I. Porter
Speculations edited by Kent Brewster
BEST FANZINE
Ansible edited by Dave Langford
Attitude edited by Michael Abbott, John Dallman & Pam Wells
File 770 edited by Mike Glyer
Mimosa edited by Nicki & Richard Lynch
Tangent edited by David Truesdale
BEST FAN WRITER
Bob Devney
Mike Glyer
Andy Hooper
David Langford
Evelyn Leeper
Joseph T. Major (There are six nominees due to a tie for fifth place)
BEST FAN ARTIST
Brad Foster
Ian Gunn
Teddy Harvia
Joe Mayhew
Peggy Ranson
JOHN W. CAMPBELL AWARD FOR BEST NEW WRITER OF 1996 OR 1997 (not a Hugo)
[Sponsored by Dell Magazines]
Raphael Carter (2nd year of eligibility)
Andy Duncan (2nd year of eligibility)
Richard Garfinkle (2nd year of eligibility)
Susan R. Matthews (2nd year of eligibility)
Mary Doria Russell (2nd year of eligibility)
|